Święto pasjonatów teatru – Maraton Teatralny w Gardzienicach
- 1787
Piątkowy wieczór ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły spędziło w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach na pierwszym w tym roku Maratonie Teatralnym. Jest to około trzygodzinna kompozycja spektakli z repertuaru Teatru Gardzienice, prezentacji Akademii Praktyk Teatralnych, przedstawień programu Generator Nadziei, projekcji multimedialnych, wystaw, oracji i zdarzeń okolicznościowych.
Niezwykła kulturalna uczta rozpoczęła się od spektaklu " W E S E L E " WYSPIAŃSKI - MALCZEWSKI – KONIECZNY w reż. Włodzimierza Staniewskiego. Reżyser w bardzo odważny sposób połączył teatralną tradycję antyczną i jej rekwizyty z tworzywem bardzo polskim, plastycznym – obrzędem wesela chłopki z inteligentem. W tym spektaklu jest wszystko – polska dusza narodowa, nie zawsze jednak jako powód do dumy, młodopolska schyłkowa nastrojowość, wyrażona poprzez malarstwo Malczewskiego, tragizm ludzi, którzy „chcieliby mieć, ino im się nie chce chcieć” oraz czysta, wręcz homerycka poezja.
Drugi spektakl IFIGENIA W T...według "Ifigenii w kraju Taurów" EURYPIDESA, to sztuka spajająca antyczny mit, biblijną apokalipsę z wątkami historii dwudziestego wieku. Sam reżyser – Staniewski, mówi „Eurypides miał boski dar kreowania narracji mitogennych. (...) Mity i bohaterowie rodzą się z katastrofy. (…) Widzę Ifigenię rzuconą 10 kwietnia na Krakowskie Przedmieście, gdzie powietrze drży od odwiecznego polskiego wołania: "Zdrada!" i "Pod Twą opiekę...". Pod opiekę Czarnej Madonny, którą Voltaire w liście do Katarzyny Wielkiej porównuje do taurydzkiej Artemidy.”
W czasie przerwy pomiędzy spektaklami widzów zaproszono do obejrzenia wystaw - czterdziestoletniej historii działania Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, rzeźb prof. Adama Myjaka, zbiorów archeologicznych znalezionych w Gardzienicach oraz kolekcji kostiumów projektu Abdel Farrah ze spektakli teatru Thiassos prow. przez Yanę Sistovari.
Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. D. Jaśkowska.