Wielki Brat patrzy… klasy pierwsze na instalacji performatywnej i warsztatach sztuki
- 11773
20 kwietnia wszystkie klasy pierwsze oraz kilku chętnych maturzystów wzięło udział w projekcie edukacyjno-artystycznym w Teatrze Osterwy oraz w Galerii Labirynt w Lublinie.
Teatr Osterwy zaprosił nas na premierę instalacji performatywnej ROK 1984/2081, co idealnie koresponduje z lekturą realizowaną obecnie na języku polskim – antyutopią Rok 1984. Napisane w 1948, a opublikowane w rok później dzieło Georga Orwella „Rok 1984” porusza problem funkcjonowania jednostki ludzkiej w systemie totalitarnym, który na swych usługach, poza fanatycznymi zwolennikami, ma także technologię.
Postęp technologiczny i jego wpływ na społeczeństwo, a także wolność osobista, której stopniową utratą płacimy za bezpieczeństwo i wygodę - to główne tematy, które inspirowały twórców instalacji „Rok 1984/2081”. Po spektaklu młodzież wzięła udział w warsztatach teatralnych tematycznie związanych ze spektaklem.
Druga część projektu związana była z realizacją podstawy programowej z wiedzy o kulturze. W Galerii Labirynt uczniowie wzięli udział w warsztatach z analizy sztuki na dwóch wystawach tematycznych – „Sick of Reality” oraz „W tym cała sztuka”.
Sick of Reality to wystawa, która koncentruje się na problemach malarstwa współczesnego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pomiędzy obrazem a rzeczywistością. Artyści wykorzystują różnorodne strategie, począwszy od realistycznego obrazowania, poprzez modyfikację wykorzystującą prawidłowości rządzące naturą, a skończywszy na definitywnych uproszczeniach, sytuujących obrazy w obrębie abstrakcji. Na drugiej wystawie – W tym cała sztuka – młodzież interpretowała obrazy, fotografie, obiekt artystyczny oraz ogromny lightbox, czyli podświetlane zdjęcia, by przekonać się, jak wiele odcieni ma biel, poznać wyjątkową grę, w której każdy wygrywa, dowiedzieli się także, czym jest malarstwo materii.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały D. Jaśkowska, A. Adamczyk.