Szlakiem młodopolskiej bohemy i nie tylko
- 10238
Maturzyści z klasy 3a, 3d i 3c, pod opieką p. Doroty Jaśkowskiej i p. Józefa Jaśkowskiego wzięli udział w dwudniowej wycieczce z języka polskiego do Oświęcimia i Krakowa. 19 października uczniowie zwiedzali obóz Auschwitz – Birkenau w czasie jednodniowej wizyty studyjnej – „Doświadczenie obozowe w Auschwitz — śladami bohaterów opowiadań Tadeusza Borowskiego”.
Jest to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotyczy on obozowych losów Tadeusza Borowskiego oraz bohaterów jego opowiadań, a przez to wpisuje się w realizację programu nauczania języka polskiego. Jest to bardzo dobre wprowadzenie do literatury okresu wojny i okupacji, ponieważ informacje o losach Tadeusza Borowskiego w KL Auschwitz, cytaty z jego opowiadań, fragmenty wspomnień innych więźniów o Borowskim włączone są w tok narracji przewodnickiej w miejscach, do których odnoszą się pod względem topograficznym i faktograficznym.
Wieczorem, po przyjeździe do Krakowa w Ośrodku HORMN nad Zalewem Bagry młodzież mogła odprężyć się na wspólnym grillu i śpiewie przy akompaniamencie gitary, na której grali Edyta Podlodowska i Paweł Zaborek.
Drugi dzień młodzież spędziła w Krakowie, by w atmosferze modernistycznej utrwalić sobie wiadomości dotyczące Młodej Polski. Pani przewodnik w podróż po młodopolskim Krakowie zaprosiła maturzystów od Kościoła na Skałce, gdzie w Krypcie Zasłużonych spoczywa Stanisław Wyspiański, obok innych zasłużonych dla polskiej kultury i nauki Polaków, m.in. Wincentego Pola, Karola Szymanowskiego, czy Jacka Malczewskiego. Następne miejsce to Plac Matejki, gdzie znajduje się Krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Jej profesorami byli m.in. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Włodzimierz Tetmajer - plejada wybitnych polskich artystów, malarzy, rzeźbiarzy i dramaturgów przełomu XIX i XXw. Kolejny punkt na młodopolskiej mapie Krakowa to kościół oo. Franciszkanów. W jego wnętrzu znajduje się polichromia Stanisława Wyspiańskiego oraz jego przepiękne witraże z wybitnym „Stań się”(czyli stworzenie świata). W kaplicy Arcybractwa Męki Pańskiej znajduje się droga krzyżowa wykonana w stylu młodopolskim przez J. Mehoffera. Odpoczynek zaplanowany został w szczególnym miejscu przy gorącej herbacie i pysznych ciastkach – na ul. Floriańskiej, w kawiarni Jama Michalika. Jest to dawne miejsce spotkań i dyskusji młodopolskiej bohemy - artystów, literatów i dziennikarzy. Na jej ścianach obrazy, afisze, zaproszenia na występy pozwalające poczuć klimat młodopolskiej epoki. Następny punkt na szlaku młodopolskim to Plac św. Ducha gdzie znajduje się Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, w którym 16 marca 1901 roku miała miejsce premiera „Wesela” Wyspiańskiego (na którą mieszkańcy dojechali tramwajami elektrycznymi, które w tym dniu po raz pierwszy wyruszyły na ulice miasta) i na przeciwko którego znajdowała się kawiarnia Ferdynanda Turlinskiego- Paon - wylęgarnia talentów Młodej Polski. Spacer zakończył się przy Kościele Mariackim, gdzie przepiękne sklepienie gwieździste nawy głównej i prezbiterium stworzył Jan Matejko, zaś polichromię ścian- dzieło jego uczniów - St. Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. W prezbiterium dwa imponujące witraże wykonane przez Wyspiańskiego i Mehoffera. To tu 20.XI.1900 roku odbył się ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną będący inspiracją do wystawionego 16 marca tego samego roku „Wesela” Wyspiańskiego.
W wolnym czasie część uczniów wybrała się na samodzielne zwiedzanie Starego Miasta, inni – oczarowani magią Jamy Michalika – wrócili, by jeszcze nasycić się atmosferą Młodej Polski, pozostali zaś postanowili odreagować w szczególny sposób, poznając „ciemne oblicze Krakowa” – wizytą w Lost Souls Alley. Jest topierwsze w Polsce interaktywne muzeum poświęcone pierwotnemu instynktowi strachu – poszczególne sale zostały tak zaaranżowane, by uczestnicy mogli doświadczyć horror na własnej skórze.
Wycieczkę zakończyła wizyta w Teatrze Bagatela na komedii Meydey 2. Spektakl zapewnił publiczności dwie godziny śmiechu do łez.