Wystawa Centropy "Przetrwanie w Sarajewie" już w I Liceum
- 4072
Podczas wojny w Bośni (1992-1995) społeczność żydowska Sarajewa nie opowiedziała się po żadnej stronie konfliktu. Uruchomiła za to pomoc humanitarną. Do jej działań dołączyli muzułmańscy, chorwaccy i serbscy przyjaciele. Nacjonaliści, politycy ze wszystkich tych grup etnicznych przekonywali wtedy, że nie mogą one współistnieć, ale grupa ludzi w oblężonej bośniackiej stolicy nie przyjęła tego do wiadomości.
O tej ponadnarodowej współpracy opowiada poruszająca wystawa fundacji Centropa „Przetrwanie w Sarajewie”. Dowiemy się z niej o współpracy ludności cywilnej podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców okupowanego Sarajewa, stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła miasto, niewielka grupa ludzi zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Serbowie i Chorwaci, żydzi i muzułmanie pracowali ramię w ramię dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję, potrzebującym.
Wystawę można oglądać w dniach 2 – 6 października w budynku I Liceum. Towarzyszy jej film o tym samym tytule. Ukazują one, że podziały narodowościowe, różnice religijne i językowe nie stanowią przeszkody we wspólnym działaniu i udzielaniu pomocy humanitarnej potrzebującym.