podstrony 1 LO

Humanistyczne sukcesy uczniów Bronka

Mamy przyjemność poinformować, że uczniowie I Liceum powrócili z kolejnych konkursów z dużymi sukcesami.

Bartek Sawczuk został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864” i tym samym uzyskał zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii .

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej zorganizował  dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych IX edycję Turnieju Oksfordzkich Debat Historycznych.  Konkurs na etapie wojewódzkim odbył się 22. kwietnia. W tym roku nasze Liceum reprezentowała drużyna w składzie:  Wiktoria Łagoda, Karolina Kowalik, Zuzanna Sola, Bartosz Sawczuk, Martyna Dziura i Marcin  Świetlicki. Celem turnieju jest edukacja historyczna z wykorzystaniem formy debaty oksfordzkiej ze wszystkimi obowiązującymi w niej szczegółowymi zasadami i regułami. W tegorocznej edycji uczniowie musieli przygotować następujące tezy: 

  1. Rok 1966 to bardziej Millenium niż Tysiąclecie;
  2. II RP była państwem gospodarczego sukcesu,
  3. „Żołnierze Wyklęci” wybrali najsłuszniejszą drogę przeciwstawiania się systemowi komunistycznemu;
  4. Walka zbrojna była skuteczniejszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne.

Po zaciętych, pełnych emocji  debatach ostatecznie drużyna z I LO w Świdniku zajęła bardzo dobre 4 miejsce w województwie.

Gratulujemy naszym uczniom i ich nauczycielom p. E. Derek i p. A. Burkowi.