26 kwietnia, jak co roku, celebrowaliśmy obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Nasza impreza edukacyjno – kulturowa pozwoliła nam w czasie jednego dnia na połączenie bardzo wielu aktywności – wszystko to dzięki połączeniu sił polonistki - p. Doroty Jaśkowskiej oraz p. Anny Adamczyk.

Jednym z patronów roku 2022 jest Józef Mackiewicz, dlatego tegoroczna akcja głośnego czytania, która odbywała się w szkolnej bibliotece, obejmowała czytanie fragmentów utworów publicystycznych i prozatorskich patrona roku, przez zaproszonych gości. Byli to m.in. starosta powiatu świdnickiego p. Łukasz Reszka, naczelnik wydziału oświaty starostwa powiatowego p. Romuald Gumienniak, nauczyciel katecheta w imieniu proboszcza parafii p.w. Chrystusa Odkupiciela p. Karol Rak, komendant Straży Miejskiej w Świdniku p. Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, specjalista do spraw nieletnich p. Magdalena Szczepanowska, rzecznik prasowy Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku p. Paweł Dańko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 p. Lilia Wawszczak oraz dyrektor I Liceum p. Aneta Jagieła, która imprezę poprowadziła. Fragmenty utworów Józefa Mackiewicza wybrane zostały w taki sposób, by ukazać ponadczasowość i uniwersalność poruszanych przez niego problemów, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Europie. Akcję głośnego czytania poprzedzał wykład wprowadzający w tematykę – sylwetkę pisarza i publicysty przybliżył zaproszonym gościom pan dr Łukasz Lewkowicz, pracownik naukowy zakładu myśli politycznej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Nowością tym roku był konkurs, współorganizowany i w całości sfinansowany przez Radę Rodziców – konkurs na żywą książkę. Uczniowie naszej szkoły wybierali sobie ulubionego bohatera literackiego, bądź autora i - wcielając się w jego postać, upodobniali się do niego, przebierając się. –Jury konkursu w składzie: przewodniczący Rady Rodziców p. Krzysztof Rostek, przewodnicząca samorządu uczniowskiego – Natalia Gryta oraz przedstawiciel nauczycieli – p. Karol Rak, wysłuchało prezentacji bohaterów, oceniło zaangażowanie i kreatywność uczniów. Nagrodami wyróżnieni zostali: I miejsce: Mikołaj Kamiński, II miejsce Natalia Michalczuk, III miejsce Anna Pawlak oraz dwa wyróżnienia publiczności: Julia Piekaruś i Zuzia Sola.

Z okazji Światowego Dnia Książki zaaranżowaliśmy także przestrzeń pierwszego piętra, gdzie stanęła duża wystawa poświęcona różnorakim ciekawostkom na temat książek oraz regał z książkami w ramach akcji bookcrossingu, czyli dzielenia się książkami.

Kolejnym działaniem, związanym z książkami, które podjęliśmy w szkole, było przeprowadzenie akcji fotograficznych – sleeveface i flash mob. Akcję sleeveface przeprowadzili samodzielnie uczniowie, natomiast we flash mobie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, starszych klas szkół podstawowych oraz Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Świdniku. Hasło przygotowała Oliwia Kostecka, klasa IB natomiast zaaranżowała je także w przestrzeni flash moba. Zdjęcia tej ostatniej uczniowsko-nauczycielskiej aktywności robił p. Piotr Abramowicz.

Ostatnim ogromnym przedsięwzięciem były różne kreatywne aktywności dla uczniów szkół podstawowych z terenu Świdnik i z powiatu świdnickiego. Ola Golińska i Iga Dziedziura odwiedziły uczniów klas pierwszych i drugich ze szkoły Mistrzostwa Sportowego, by w przebraniach księżniczek przeczytać im bajkę o Żabim Królu. Uczniowie klasy 2a: Anna Pawlak, Julia Wiącek, Filip Klusek, Krystian Gajowiak, Daniel Gębal i Maciek Maciocha, pod opieką p. Teresy Trały, przy wsparciu technicznym p. Łukasza Runa i p. Piotra Bieńka, przeprowadzili warsztaty z projektowania zakładek do książek w programie Canva. Zakładki zostały dla nich wydrukowane i zalaminowane.

Po warsztatach uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w kilku warsztatach kreatywnych, których głównym hasłem była książka: kalambury językowe (Oliwia Blacha i Weronika Maciąg), łamańce językowe (Kacper Kowalczyk i Wiktoria Szymanek), literackie animacje (Tola Sadło) oraz rozmowy i sesje fotograficzne z uczestnikami konkursu na żywą książkę (Julia Piekaruś, Anna Pawlak, Emilia Piechowska, Alicja Wypych, Alicja Łagód, Zuzia Sola, Amelia Kołodziejczyk, Klaudia Wdowiak, Nikola Patejuk, Iga Dziedziura, Nokola Michalczuk, Jakub Wójcik, Klaudia Kańczugowska, Patrycja Białecka, Mikołaj Kamiński, Aleksandra Golińska).

Intensywny dzień zwieńczyła parada literacka ulicami Świdnika. Uczestnicy konkursu na żywą książkę oraz uczniowie szkół podstawowych rozdawali świdniczanom fiszki z fragmentami klasyki literatury światowej.

Bardzo miłym akcentem obchodów Dnia Książki było dla nas uczestnictwo i zaangażowanie absolwentów naszej szkoły we wszystkie działania. W akcji sleeveface udział wziął Miłosz Lipiński, jedne z warsztatów dla młodszych kolegów przygotowała Tola Sadło, a po szkole młodszych uczniów oprowadzały Agata Rawska i Ada Skowrytko.

Dziękujemy za zdjęcia z imprezy: Amelii Wójcik, Alicji Świdnik, oraz Szymonowi Kotyni, Łukaszowi Pastuszakowi i p. P. Abramowiczowi.

Nad realizacją pomysłów i organizacją całości czuwały p. Dorota Jaśkowska i p. Anna Adamczyk.