VI Festiwal Reportażu w Lublinie
- 691
Młodzi humaniści z Bronka 29 września mieli szansę zasmakować prawdziwego dziennikarstwa na warsztatach reporterskich oraz spotkaniach z wybitnymi polskimi reportażystami, w ramach IV Festiwalu Reportażu w Lublinie, którego gospodarzem jest Radio Lublin.
Uczniowie klasy Ib oraz część uczniów klas drugich, którzy wybrali język polski na poziomie rozszerzonym, spędzili pracowity dzień w Studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin. Młodzież uczestniczyła w warsztatach reportażu, które prowadziły p. Katarzyna Kobylarczyk oraz p. Dorota Brauntsch. Pierwsze z nich dotyczyły języka reportażu, jego specyfiki gatunkowej, inspiracji i źródeł. Dotykały także problemu współczesnych mediów czyli fake newsów i postprawdy. Stanowiły one także okazję do przyjrzenia się warsztatowi reporterskiemu p. Katarzyny Kobylarczyk, która jest laureatką dziennikarskich nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Za książkę Strup. Hiszpania rozdrapuje rany otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu.
Drugie warsztaty – z reportażystką i fotografką, wielokrotnie nagradzaną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, p. Dorotą Braunstch – dotyczyły roli fotografii w reportażu oraz umiejętności budowania reporterskich historii.
Młodzież uczestniczyła także w spotkaniu autorskim z p. Małgorzatą Sidz, japonistką, filmoznawczynią, autorką książki Kocie chrzciny, która opowiadała o swojej nowej książce. Zawarła w niej swoje doświadczenia - podróżniczki i pasjonatki wielu kultur, poliglotki - która swoje pasje potrafiła wyrazić w reportażu.
Radio było nie tylko gospodarzem wydarzenia. Dzięki uprzejmości pracowników redakcji młodzież miała także okazję poznać pracę dziennikarzy „od środka”, zwiedzając miejsca,, które stanowią dla słuchaczy zazwyczaj ogromną tajemnicę – studia nagraniowe, newsroom, redakcję młodzieżowego Radia Free.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Dorota Jaśkowska i p. Anna Adamczyk.