Ułatwienia dostępu

podstrony 1 LO

Od trudnych momentów w historii Polski poprzez wielkie działania ludzi oświeconych, postanowienia Sejmu Wielkiego aż do uchwalenia Ustawy Zasadniczej.

W przeddzień państwowych obchodów społeczność I Liceum przypomniała sobie historię XVIII wieku i uczciła Konstytucję 3 Maja, ustawę zasadniczą z 1791 roku, która była wielkim tryumfem demokracji polskiej. Refleksje historyczne były przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu Zuzi Czyżewskiej (skrzypce) i Julii Kwiatosz (pianino) oraz Karoliny Zielińskiej, Oli Wdowicz i Leny Leśniewskiej (śpiew). Uczniowie podkreślili, że pamięć o Konstytucji 3 Maja pomogła Polakom zachować tożsamość w czasach, gdy państwo przestało istnieć na mapie Europy, a także stała się dowodem, że naród nie ginie, jeśli ma świadomość, kim jest i jakie wartości go łączą. Największą atrakcją szkolnych obchodów był taniec poloneza i mazura w wykonaniu Zespołu Leszczyniacy. Dziękujemy za przygotowanie akademii nauczycielom historii p. Elżbiecie Derek i p. Tomaszowi Kasperkowi.

3 Maja na głównym placu Świdnika reprezentacja naszej Szkoły uczestniczyła także w miejsko-powiatowych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja.